درس وبحث

محلی برای ارائه تحقیقات ،مقالات ،نکته های پراکنده ونیز ارتباط با دانشجویانم

درس وبحث

محلی برای ارائه تحقیقات ،مقالات ،نکته های پراکنده ونیز ارتباط با دانشجویانم

بایگانی

ثواب های عجیب وغریب برای اعمال ساده و کوچک

شنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۵۷ ب.ظ


🍎🍏هرروز سیب بخورید تا بیمار نشوید

⛹🏊🏽ورزش کنید تا سالم بمانید

📕📗با کتاب های گاج وقلمچی  در کنکور موفق شوید


روزانه  دهها جمله نظیر جملات بالا می بینیم  اما همه ما آدمهایی را سراغ داریم که :

سیب زیاد میخورند اما بیمارند🤒 ،

ورزش می کنند اما مشکلات جسمی دارند🤕

 کتاب های گاج و قلمچی را  خریده اند  اما در کنکور قبول نشدند😭😭.


واقعاً مشکل کجاست؟🤔🤔😎

آیا گویندگان جملات بالا که پزشک ومتخصص و حکیم  و کارشناس بوده اند  دروغگو هستند؟!!!😳😱

 یا انتظار ما از جملات بالا نامعقول و بیش از حد بوده است؟؟😏🤔


پاسخ:

 آ این جملات ونظایر آن  قیودو شروطی دارند که اغلب در جای دیگر ی گفته شده است یا آنقدر بدیهی اند که مخاطبان از آن اطلاع دارند.

اگر به پزشک مراجعه کنید خواهد گفت : اولاً سیب باید رسیده باشد؛ تمیز باشد، ناشتا خورده شود ....و ضمنا منظور از بیماری در این جمله بیماری های ناشی از کمبود ویتامین است نه همه بیماری ها 

اگر به کارشناس ورزش رجوع کنید، خواهد گفت: ورزش باید روزانه و مرتب باشد، بعد از نرمش باشد، متناسب با سن و وزن شماباشد، در محل مناسب ودر هوای سالم و زیر نظر مربی انجام شود و ضمنا منظور ما از سلامتی، سلامتی جسمی است نه همه سلامتی ها (مثلا سلامت روانی  یا اخلاقی )


معلمین کنکور هم به شما خواهند گفت که صرف خرید کتاب های گاج و قلمچی کافی نیست بلکه باید آنها را خواند وتمرین های آن را حل کنید تا در کنکور نتیجه خوبی بیاورید

می بینید که همه جملات بالا بدون رعایت شرایط  و قیود  واگر بدون جلوگیری از  آسیب ها و آفات عمل انجام شود نتیجه مورد نظر را به ارمغان نخواهند آورد  و حتی ممکن است  اثر معکوس هم داشته باشد( خوردن میوه آلوده ، ورزش در هوای ناسالم)  


🔑🛎نکته کلیدی


روایاتی که برای انجام یک عمل صالح(مثلاً: زیارت امام  حسین، اشک ریختن برای او، استغفار درشب قدر ، صدقه به فقیر ، نگاه صمیمی به  والدین ، دست کشیدن سر یتیم و....)ثواب های عجیب وغریب و سعادت آخرتی نقل کرده اند نیز از همین قبیلند.هر یک از این روایات قیود وشروط خاصی دارند که گوینده  (قران، پیامبر یا امام ) در همان جا  یا در جای دیگری به آن اشاره کرده است یا آنقدر بدیهی است که هر منصفی با کمی دقت خواهد دانست. متاسفانه بی توجهی  به شروط و قیود مذکور باعث بدفهمی و برداشتهای غلط می شود.

 مثلاً :

نماز از مهم ترین دستورات قران است و هزاران ثواب برای آن ذکر شده و آن را  عامل فلاح و رستگاری دانسته اند اما در همین قران می گوید وای بر نمازگزاری که  ریاکار است ویا به فکر طعام مساکین نباشد.

  قران پر از دستور به صدقه و پرداخت زکات  است اما در همین قران منت گذاشتن، ریاکاری و صحنه سازی، آزار دادن فقیر  را باعث حبط عمل دانسته است.

 در قران و روایات تاکید زیادی بر استغفار و تاثیر آن در بخشش گناهان آمده است. این در حالی است که امام علی در حدیث معروفی  استغفار را کافی نمی داند و برای آن  6 شرط بیان می کند که از جمله آنها پشیمانی واقعی، تصمیم بر ترک و جبران ضرر وزیان دیگران و حلالیت طلبی است.


 بدیهی است اشک و عزاداری برای امام جسین نیز شروط وقیود خود را دارد ( از جمله : معرفت به امام واهداف قیام، عمل به سفارشات امام ، تقلید از رفتار  ظلم ستیزانه وحق طلبانه او  و...) که بدون رعایت آنها منظور امامان درست فهمیده نمی شود و صرفا توجیهی برای فرار از مسئولیت آدمهای تنبل و بهانه ای برای توهین و بی ارزش خوانی فرهنگ دینی از سوی بدبینان خواهد بود.


Rahnamaeei@: آخرین مطالب از این نویسنده را در این کانال تلگرام بیابید

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی